motorovy_olej_pre_stvorkolky_2Hľadáte vhodný motorový olej pre štvorkolku / motocykel, ale neviete ako si správne vybrať? Pokiaľ Vám na Vašom stroji záleží mali by ste sa zamyslieť aký motorový olej Vám zaistí výborný výkon a minimalizuje opravy motora. Vybrať si minerálny olej, plnú alebo polosyntetiku? Aká viskozita je vhodná pre motorky / štvorkolky?  Ako často olej meniť?

 

Pokiaľ sa neviete orientovať v ponuke najrôznejších motorových olejov, je vhodné nechať si poradiť od odborníkov / v servise. Väčšina výrobcov priamo odporúča konkrétny motorový olej a aj jeho viskozitu. Každopádne je vhodné nájsť olej, ktorý bude najviac vyhovovať Vášmu stroju a držať sa ho. Bez rozmyslu meniť výrobcov, či dokonca zloženie motorového oleja nie je práve cestou k dlhej a bezproblémovej životnosti motora.

Hlavnou úlohou motorového oleja je najmä minimalizovať trenie pohyblivých častí motora (ako napr. valce, piestne krúžka, ojničné ložiska a pod.) a odvádzať teplo, ktoré pri jeho chode vzniká. Zároveň však motor čistí a zachytáva nečistoty, ktoré prešli vzduchovým filtrom a zabraňuje korózií.

Minerálny, či syntetický?
Dostupné sú 2 základné druhy motorových olejov a to minerálny a syntetický, ktoré sa líšia procesom a teda aj výsledkom ich výroby. Minerálny olej má ropný základ a je svojím zložením blízky prírodným surovinám. Zatiaľ čo syntetický olej podlieha omnoho zložitejšiemu výrobnému procesu delenia na atómy a následnému umelému spájaniu prostredníctvom syntézy, tak aby vytvorili požadované efektívne vlastnosti pre správny chod motora. Polosyntetické oleje predstavujú kombináciu minerálneho a syntetického oleja.
ako_si_vybrat_motorovy_olej_do_stvorkolky_motorky_2

 

Výkonnostná trieda
Označenie výkonnostnej triedy nájdeme najčastejšie v americkej verzií API – označenie pre benzínové je S a pre naftové motory C. Druhé písmeno je výkonnostný stupeň. Pokiaľ na bandaske s olejom nájdete viaceré označenia napr. SJ, SH, SG znamená to, že je možné použiť olej pre viaceré benzínové motory. Každý vyšší stupeň v sebe zahŕňa vlastnosti nižších stupňov.  Európska výkonnostná trieda je označená ACEA – A pre benzínové, B pre dieselové motory.

 

Čo odhalí viskozita oleja?
viskozita_motoroveho_oleja_pre_motorky_stvorkolky_2Vďaka aditívam, ktoré sú v motorových olejoch obsiahnuté je možné ovplyvniť „správanie oleja“ – napr. aby si olej udržal požadovanú hustotu aj pri nižších, či stúpajúcich teplotách motora. A práve aditíva odhalia rozdiel medzi menej kvalitnými a drahšími motorovými olejmi. Viskozita býva označená väčšinou dvoma číslami (napr. 10W 40) – zimné číslo (číslo s W) informuje o možnosti štartovania pri nižších teplotách – čím nižšie číslo, tým lepšie si poradí so štartom v zimných podmienkach. Letné číslo zaručuje vhodnú viskozitu olej aj pri vysokých teplotách – čím vyššie číslo, tým lepšie vlastnosti aj vo vyšších teplotách.

Napríklad: použitie motorového oleja pri vonkajšej teplote: SAE 10W-40 -25°C / +35°C 
Ako sa správne starať o motor štvorkolky / motorky?
- dodržiavajte interval výmeny
- dodržiavajte olej určený pre daný stroj
- vyhýbajte sa prísadám „predlžujúcim“ životnosť oleja / výmenný interval
- nemiešajte rôzne druhy olejov (minerálne so syntetickými a pod.)
- výmena oleja – štvorkolky: 1. výmena po 500-600km, ďalšie výmeny každých 2000km alebo min. 1x ročne
- pri výmene motorového oleja v štvorkolke sa odporúča meniť aj prevodový olej!!!
- výmena oleja – motorky: v závislosti od motohodín 

 


Ako si vybrať konkrétny motorový olej?
Vo väčšine prípadov výrobca priamo uvádza, aký olej je pre daný stroj vhodný. Pokiaľ kupujete štvorkolku / motorku z druhej ruky je vhodné sa informovať, aký olej bývalý majiteľ dával, v akých intervaloch sa menil a ako sa celkovo o motor staral. Pri výbere konkrétneho motorového oleja je dobré zvážiť a zamerať sa na:
-    značku oleja (Castrol, Repsol, Motul, Valvoline a pod.)
-    minerálny, syntetický alebo polosyntetický olej
-    viskozita (10W40, 10W50, 5W50 apod.)
-    normy pre použite pre daný druh motora


NAJPREDÁVANEJŠIE MOTOROVÉ OLEJE PRE MOTORKY/ŠTVORKOLKY: BELRAY, REPSOL, MOTUL, CASTROL, BRP, MOTOREX,

 

Späť na RADY a NÁVODY