ako_urcit_pneumatiku_na_stvorkolku_hlSprávna pneumatika je základným predpokladom pre maximálne využitie Vašej štvorkolky. Každá pneumatika výrazne ovplyvňuje jazdné vlastnosti, trakciu, stabilitu a kontrolu nad štvorkolkou na ceste alebo v teréne. Na trhu existuje množstvo pneumatík určených pre úžitkové, či športové štvorkolky. Ako si správne vybrať vhodnú pneumatiku? A ako správne čítať rozmer pneumatík pre štvorkolky?
 

 

 

 

 


1) VYUŽITIE ŠTVORKOLKY
Úplne prvým a najdôležitejším bodom je ujasniť si v akom teréne štvorkolku používame a čo od nej vyžadujeme. Ste len hobby jazdec a jazdíte len po bežných cestných komunikáciách alebo využívate štvorkolku aj v teréne? Hľadáte univerzálnu pneumatiku alebo skôr pneumatiku, ktorá zabezpečí maximálny výkon v blate, bahne, na nerovnom teréne, skalách, či poľných cestách? Alebo ste pretekársky nadšenec a jazdíte na motokrosovej trati? Najjednoduchšie je určiť použitie štvorkolky percentuálne – napríklad jazdíte 80% terén a 20% cesta? Alebo je to 50% na 50%?

 

 

2) ROZMER PNEUMATIKY
Pre správny výber pneumatiky pre štvokolkolku je nevyhnutné vybrať vhodný rozmer. ako_urcit_rozmer_pneumatiky_pre_stvorkolkuAko správne čítať rozmery na pneumatikách určených na štvorkolku? Na obrázku môžete vidieť názorný príklad:

 

 

Vzorový rozmer pneumatiky pre štvorkolku: 28x10-12 6PR

  • 28:  celková výška pneumatiky v nahustenom stave (výrobcom doporučený tlak vzduchu) v palcoch
  •  10: celková šírka pneumatiky v nahustenom stave (výrobcom doporučený tlak vzduchu) v palcoch
  • 12: priemer disku, na ktorý je pneumatika určená v palcoch
  • 6PR: označenie pre 6-plášťovú pneumatiku

 

 

 

3) POČET PLÁŠŤOV

Dôležitým faktorom na pneumatike je aj počet plášťov. V zásade platí: čím viac plášťov, tým vyššia odolnosť voči prepichnutiu, či poškodeniu. Na druhej strane, priamo úmerne s počtom plášťov narastá hmotnosť pneumatiky a pocitová tvrdosť jazdy. Dvojplášťové pneumatiky sú vhodné pre terén, kde nie je vysoké riziko prerazenia – vhodné napr. pre športové / pretekárske stroje na motokrosových tratiach. Tieto pneumatiky zaistia vyššiu citlivosť pri riadení, lepšiu spätnú odozvu a tiež nižšiu hmotnosť. Zlatý stred pre väčšinu štvorkoliek sú 4-pláštové pneumatiky. Dostatočne odolné v teréne i na cestách a majú štandardnú hmotnosť. Dostupné sú však aj spevnené 6-plášťové pneumatiky alebo profesionálne pneumatiky s ôsmimi plášťami.


ako_urcit_pneumatiku_na_stvorkolku_4

4) VZOR BEHÚŇA

Určiť vhodný vzor behúňa pneumatiky je zakaždým zložité. Vzor priamo ovplyvňuje jazdné vlastnosti v teréne / na cestách. Cestné pneumatiky nemajú taký záber ani samočistiacu funkciu od bahna a blata. A opačne, terénne pneumatiky nie sú moc pohodlné na dlhé jazdy po cestných komunikáciách. Pri výbere si nechajte poradiť od odborníkov, predajcov , či skúsených jazdcov, ktorý Vám dokážu povedať výhody a nevýhody konkrétnych vzorov.5) PROFIL PNEUMATIKY
Pneumatiky, ktoré majú guľatý profil majú menšiu trakciu v teréne a potrebujú menšiu silu pre riadenie. Hranatý profil maximalizuje trakciu, pretože v zábere je väčšia plocha, ale spôsobuje určité pritvrdenie podvozku. Pneumatiky s guľatým profilom sú skôr používané na úžitkových štvorkolkách. Hranaté profily sú vhodnejšie pre športové štvorkolky.


6) DRUH ŠTVORKOLKY

  •  úžitkové štvorkolky: niektorý výrobcovia vyrábajú špecializované pneumatiky pre úžitkové štvorkolky. Vhodné sú však najmä pneumatiky s guľatým profilom a hrubým vzorom behúňa. Ako sa už spomínalo – je dôležité zvážiť ako sa bude táto štvorkolka využívať. Dôležité je však zvoliť viacplášťovú pneumatiku – čím je štvorkolka ťažšia, tým by mala mať odolnejšiu konštrukciu a viac plášťov.ako_urcit_pneumatiku_na_stvorkolku_5
  • športové / závodné štvorkolky: sú vhodnejšie pneumatiky s menej hustým vzorom behúňa, vďaka čomu majú výborné záberové a jazdné vlastnosti, ale vyššiu pravdepodobnosť a náchylnosť k prerazeniu / poškodeniu pneumatiky. Hustý vzor má naopak dlhšiu životnosť  a vyššiu odolnosť, no ich záber a jazdné vlastnosti nie sú pre toto určenie najvhodnejšie. Záleží však tiež či sa jazdí quadcross, crosscountry alebo ide len o hobby pretekárske jazdenie.
  • cestné štvorkolky: pre cestné štvorkolky sú vhodné pneumatiky, ktoré majú vzor viac-menej podobný s tým automobilovým. Tieto pneumatiky majú vyšší kilometrový priebeh, sú komfortnejšie a lepšie sa prispôsobia. Síce nezdolajú náročný terén mimo cesty, no bez obáv si poradia s jazdou v mokrej tráve, či ľahší lesný terén.


Ak sa radi brodíte blatom a bahnom a máte radšej náročnejšie terény je potrebná odolnejšia pneumatika. Najviac oceníte tie s ostrým vzorom, ktoré si ľahšie poradia s terénom, skalami apod. Rovnako tak pri jazde v blate oceníte samočistiacu schopnosť pneumatiky, vďaka čomu sa pneumatika nezalepí a neobalí do blata. Pokiaľ sa rozhodnete na štvorkolku dať väčšie kolesá sú výborným doplnkom rozširovacie lemy na štvorkolky, ktoré zabraňujú odprskávaniu blata na jazdca. V prípade, ak potrebujete s výberom pneumatík, či príslušných doplnkov poradiť neváhajte nás kontaktovať na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky na číslach: +421 918 541 858, +421 948 541 858.

ako_urcit_pneumatiku_na_stvorkolku_3

Späť na RADY a NÁVODY